کد کشور: 00852
زبان رسمی: چینی و انگلیسی
پایتخت: هنگ کنگ
نوع حکومت: رئیس دولت
مساحت: ۲٬۷۵۵ کیلومتر مربع
جمعیت: ۷٬۰۶۱٬۲۰۰ نفر
اختلاف‌زمانی با ایران: 4:30 جلوتر
واحد پول: دلار هنگ کنگ
توصیه کارنوگشت به شما

عنوان گران‌ترین و لوکس‌ترین منطقه در جهان نیز به هنگ کنگ تعلق گرفته است. یکی از پیشرفته‌ترین خطوط مترویی در جهان متعلق به هنگ کنگ است. فرودگاه هنگ کنگ به عنوان بهترین فرودگاه سال ۲۰۱۶ و همچنین بهترین فرودگاه ۱۵ سال اخیر برگزیده شده است.

سفر به هنگ کنگ


هنگ کنگ / Hong Kong

شهری است جزیره‌ای در جنوب چین


جغرافیا

هنگ کنگ در ۶۰ کیلومتری شرق ماکائو در شرق دلتای رودخانه مروارید قرار گرفته و از سوی شمال با استان گوآنگ‌دونگ و از سوی جنوب بادریای چین جنوبی هم‌مرز است. هنگ کنگ ۲٬۷۵۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و از آنجا که بیشتر سطح آن شامل کوه و تپه است، ساخت‌وساز تنها در ۲۵ درصد از سطح هنگ کنگ انجام شده و حدود ۴۰ درصد سطح منطقه نیز شامل پارک و ذخیره‌گاه‌های طبیعی است.

تاریخچه نام کشور

نام هنگ کنگ برگرفته از دو کلمه‌ی چینی (Heung) و (Gong) به معنی «عطر خوش بندر» است که به رایحه‌ی آب جاری در رودخانه‌ها اشاره دارد.

تاریخچه

چینی‌های هان (قوم اصلی چین) در زمان دودمان سونگ بین سال‌های ۹۷۰ تا ۱۲۷۹ از شمال چین به هنگ کنگ آمدند. امروزه هنگ کنگ شهری جزیره‌ای در چین است که از دهه ۱۸۴۰ میلادی تحت حاکمیت بریتانیا بود اما در سال ۱۸۹۸، دولت‌های بریتانیا و چین معاهده‌ای را امضا کردند که براساس آن، هنگ کنگ به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار بریتانیا قرار گرفت. بریتانیا در سال ۱۹۹۷، هنگ کنگ را با فرمول «یک کشور - دو نظام» به چین برگرداند. بر پایه توافق بین بریتانیا و چین، قرار است هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ از درجه بالایی از خودمختاری برخوردار باشد. شهر هنگ کنگ که در سدهٔ نوزدهم همچون یک بندر بازرگانی عمل می‌کرد امروزه به صورت یک مرکز اصلی امور مالی در جهان درآمده است.

آب و هوا

فصل توفان‌های دریای چین در هنگ کنگ از ماه اردیبهشت تا مهر است. این شهر سیستم اعلام توفان دارد: سیگنال شماره یک برای زمانی است که طوفان در 800 کیلومتری هنگ کنگ قرار دارد، شماره سه برای زمانی است که توفان نزدیک می شود، شماره 8 زمانی است که توفان بسیار به هنگ کنگ نزدیک است. وقتی سیگنال شماره 8 اعلام می شود، همه چیز خاموش می‌شود. رادیو و تلویزیون محلی، اخبار پیشرفت توفان را به اطلاع مردم می رسانند و مردم می توانند پیش از تعطیل شدن شبکه های حمل و نقل عمومی به خانه های خود بازگردند. رصدخانه این شهر همچنین سیستم بارش باران نیز دارد که باران‌های کم تا انواع سیل آسا را رتبه بندی و مشخص می کند. بارش‌های سیل آسا در تابستان منجر به جاری شدن سیل می شوند. وقتی باران سیاه اعلام می‌شود باید در هرجایی که هستید بمانید تا بارندگی تمام شود.

غذا و نوشیدنی

دیم سام، لو مای گای (Lo mai gai)، غاز بریان، مرغ بریان (Dim Su، بریسکت کری یا بریسکت نودل، برنج در ظروف سفالی کوفته ماهی یا ماهی قل قلی

سوغات

گربه‌ی شانس، چای، هنر چینی، مهر، لباس ماشین‌های تومیکا ،دکمه سر دست، ، لوسترهای قرمز

جشن‌ها

جشنواره خرید هنگ کنگ رویدادی است که مردم در آن بسیار خرید می کنند و از خرید خود بسیار راضی و خوشحال هستند. می توانید اجناس متنوع الکترونیکی، لباس و سایر آیتم های کاربردی را به قیمت بسیار ارزان در این جشنواره خریداری کنید. اگر می خواهید خرید بهتری داشته باشید، از جشنواره خرید هنگ کنگ بازدید کنید. می توانید ضمن خرید، در کنسرت های موسیقی و سایر تفریحات شرکت کنید و غذاهای لذیذ را هم امتحان کنید. هنگ کنگ در میان شهرهای منطقه آسیا پاسیفیک، طبق شاخص جهانی خرید، دارای رتبه بهترین شهر برای خرید می باشد به طوری که ٨٧% گردشگران برای خرید به این شهر سفر می کنند. برای خرید واقعاً ارزان، در طول جشنواره سالانه خرید هنگ کنگ از ماه ژوئن تا آگوست- که بخشی از برنامه گسترده تر تماشایی تابستانی هنگ گنگ به شمار می آید، از این شهر بازدید کنید.

پربازدیدترین جاذبه‌ها

ویکتویا پیک، بازار بانوان هنگ کنگ ، دیزنی‌لند هنگ کنگ، پارک آبی هنگ کنگ، بازار شبانه هنگ کنگ، برج ساعت هنگ کنگ ،بلوار ستارگان هنگ کنگ

ویزا

یک ماه // اصل پاسپورت ﺑا حداقل ﺗﺮﺟﻤﻪ سند ازدواج در صورت ﺗاهﻞ 6*4 دو قطعﻪ عکس ﺗﻤام رخ ( سایت سفارت hongkong.mfa.ir )جاذبه های هنگ کنگ
بندرگاه ویکتوریا

اگر فقط یک کار در هنگ کنگ بخواهید انجام دهید، به این مکان بروید! اگر هم می‌خواهید چند کار انجام دهید، باز هم به ویکتوریا پیک بروید. ویکتوریا پیک بلدترین قسمت جزیره ی هنگ کنگ است. از زمان های دور، این ناحیه بهترین جای شهر بوده است. چراکه از سایر نقاط شهر خنک تر بود و مردم را جذب خود میکرد. اما بعد از اختراع کولر و وسایل سرمایشی، مناظر این منطقه، که یکی از زیباترین مناظر شهری در دنیا است، افراد را جذب می کند. همین منظره، ویکتوریا پیک را یکی از محبوب ترین جاذبه های هنگ کنگ ساخته است.

قله ویکتوریا

مجلل ترین رستوران ها و هتل ها را در این بخش خواهید دید. هر چیزی که درباره مکانی لوکس تصور می کنید، در اینجا وجود دارد. کشتی های تفریحی پر زرق و برق، زمین های بازی گلف، لوکس ترین هتل ها و رستوران ها و انواع بازی های آبی… سواحل نوزا دوآ بالی جزو زیباترین سواحل جهان محسوب می شوند و رتبه پنجم جهانی را به خود اختصاص داده اند. در این شبه جزیره می توانید معبد زیبای اولاتو واتو را نیز ببینید.

مرکز بازرگانی ویکتوریا

اگر در سفر خود به هنگ‌کنگ سری به منطقه تجاری-بازرگانی ویکتوریا بزنید به خوبی متوجه می‌شوید که چرا این شهر یکی از بزرگ‌ترین مراکز مالی بین‌المللی در جهان محسوب می‌شود. ممکن است در ابتدا چند ساختمان مستعمراتی قدیمی به چشم بیایند اما بعد از آن‌ها نوبت به برج ها و آسمان خراش‌های معروف هنگ‌کنگ می‌رسد که با دیدن آنها سرگیجه خواهید گرفت! اگر دیدن آسمان خراش‌ها و برج‌ها برای شما زیاد جذاب نیست می‌توانید سری به باغ گیاه‌شناسی و جانورشناسی هنگ‌کنگ بزنید و یا به مشهورترین بانک آسمان‌خراش چین بروید که زمانی بلندترین ساختمان هنگ‌کنگ بود و هنوز هم جزو بلندترین بناهای جهان به شمار می‌رود.

جزیره لانتائو (lantau island)

جزیره لانتائو هنگ کنگ بزرگترین جزیره در هنگ کنگ با مناظر طبیعی زیبا و سواحل خیره کننده است و در دهانه رودخانه مروارید قرار گرفته است که دارای مناظر زیبا و مکان های تاریخی هستند که واقعا جالب است. بلندترین قله در این جزیره قله ی کوه ققنوس است که ارتفاع آن 950 متر است. این دومین قله مرتفع در هنگ کنگ است. که یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی هنگ کنگ برای گردشگران است.

برج ساعت هنگ کنگ (clock tower hong kong)

برج ساعت یاد آور عصر ماشین بخار است چرا که در کنار خط راه آهن قدیمی در زمان حضور بریتانیا ساخته شده بود. در سال ۱۹۹۰ برج ساعت بعنوان یک بنای تاریخی در هنگ کنگ به ثبت رسیده است. از سال 2000 از این برج به عنوان یک نمای تاریخی در هنگ کنگ اعلام شده است. برج ساعت هنگ کنگ نمادی برای هزاران مهاجر چینی است که به امید شروع زندگی نو به این منطقه و بندر ساحلی وارد شدند..