کد کشور: 0091
زبان رسمی: هندی، پنجابی، اردو و انگلیسی
پایتخت: دهلی نو
نوع حکومت: جمهوری فدرال
مساحت: ۱۲ ۳٬۱۶۶٬۴۱۴ کیلومتر مربع
جمعیت: 1.2 میلیارد
اختلاف‌زمانی با ایران: 2 ساعت جلو تر
واحد پول: روپیه (RS)
توصیه کارنوگشت به شما

مراقب باشید که چه چیزی را می خورید و می نوشید // درباره حریم شخصی خود خیلی حساس نباشید// بر اساس رسم هندی ها، لباس بپوشید// ایمن باشید // برای آلودگی صوتی آماده باشید.

سفر به هندوستان


هندوستان/ India

دلهی تلفظ هندوستانی یا آنگونه که در فارسی و اردو خوانده می‌شود دهلی، دومین کلانشهر بزرگ هند است ودهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است.


جغرافیا

شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در ساحل غربی رود یامونا )جمنا) واقع شده و دارای ۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریا است. وسعت ناحیه پایتختی ملی دهلی برابر ۱۴۸۳ کیلومتر مربع است که ۷۰۰ کیلومتر آن ناحیه شهری و ۷۴۳ کیلومتر مربع ناحیه روستایی است و از بزرگترین کلان شهرهای جهان محسوب می‌گردد. ناحیه پایتختی ملی دهلی یا ایالت دهلی که دهلی‌نو مرکز آن می‌باشد، از طرف شرق به ایالت اوتارپرادش و از طرف شمال، غرب و جنوب به ایالت هاریانا محدود می‌گردد؛ و تماماً بر روی جلگه رود گنگ واقع است.

تاریخچه نام کشور

هندوستان (Hindustān) یک اصطلاح جغرافیایی بخصوص در زبانهای انگلیسی و هندی است که بیشتر بر منطقه غرب هند و بخش شرقی حاشیه رود سند پاکستان اطلاق می‌شود، این واژه بیشتر در قرن‌های ۱۷ تا ۲۰ در اروپا رایج گردید. اما در ایران، هند و هندوستان مترادف هستند و عموماً یکسان به استفاده می‌شوند.

تاریخچه

از نظر تاریخی به دشت گنگ و فلات زیر رشته کوه‌های هیمالیای غربی و منطقه رود یمنا هندوستان گفته می‌شده است. امروزه عبارت هندوستان در سرود ملی و سرودهای نظامی هند برای وطن‌پرستی بکار می‌رود. امروزه به مردم هند، هندوستانی گفته می‌شود؛ صرف نظر از اینکه به چه منطقه جغرافیایی تعلق داشته باشند. به زبان هندی که با اردو تقریباً یکی است، زبان هندوستانی می‌گویند. یکی از محبوب‌ترین شخصیت مردمی (ماهاتما گاندی) است.

آب و هوا

آب و هوای هند دارای تنوع بسیار قابل توجهی است و از کوهستان‌های همیشه پوشیده از برف هیمالیا تا منطقه گرمسیری در میانه و جنوب و کویر خشک غرب این کشور را دربر می‌گیرد. چهار فصل هند شامل: سرد و خشک از ماه دسامبر تا فوریه، گرم و خشک از ماه مارس تا مه، فصل بارش از ماه ژوئن تا سپتامبر و معتدل در ماه‌های اکتبر و نوامبر است. به‌طور میانگین ۱۰۰۰ تا۱۵۰۰ میلی‌متر باران در سال، تقریباً سراسر هند را دربر می‌گیرد که این مقدار به ۲۵۰۰ میلی‌متر در سواحل و ناحیه شمال شرقی هند می‌رس. میانگین بارندگی سالانه در بنگال غربی به بیش از ۱۱هزار میلی‌متر در سال می‌رسد.

غذا و نوشیدنی

مرغ کره ای، مرغ کبابی هندی، مرغ تکه ای با ادویه ماسالا، روغن جوش، کوفته مالائی ، چول یا نخود و کاری، اسفناج و پنیر، کالی دال(عدس سیاه(، پاپدی چات، نان

سوغات

چای، جواهرات، ادویه، کتاب آشپزی هند گیاهخوار، صنایع دستی، شیرینی میتای، لباس هندی و کتاب "هند بعد از گاندی"

جشن‌ها

جشن گانش در هندوستان ، جشن یوالی ، جشن ببر هند، جشن رنگ ها

پربازدیدترین جاذبه‌ها

دهلی: قلعه سرخ، قطب منار، آرامگاه همایون، مسجد دهلی نو، دروازه هند، قلعه پورانا کیلا ، معبد آکشاردام، باغ های لودی، موزه رشترپاتی باوهان.، معبد چاتارپور.، // آگرا: تماشای طلوع آفتاب تاج محل، خوردن صبحانه ای مفصل در یکی از گران قیمت ترین هتل های هند، بازدید از آگرا فورت )قلعه آگرا( ،بازدید از تاج محل کوچک، توک توک سواری به سمت مقبره اکبر در سیکاندرا، جلوگیری از حملات اسیدی با صرف غذا در کافه شروز، بازدید روزمرگی در امتداد رودخانه یامانا، تماشای غروب خورشید در باغ مهتاب، تماشای غروب خورشید در باغ مهتاب، خوردن دسر محلی پتا در بازار. // جیپور: کاخ شهر ، هاوا محل، رصدخانه جانتار مانتار ، موزه آلبرت هال، باغ وحش جیپور، جال محل، قلعه آمیر ، قلعه جاگار ، خرید در بازارهای رنگارنگ، اِلِفَنتَستیک

ویزا

10 تا 15 وز کاری// یک کپی کاغذی از فرم تکمیل شده درخواست ویزای هند، دو قطعه عکس جدید ۴ × ۶، پاسپورت قدیمی و جدید به همراه کپی از تمام صفحات، آخرین ویزای استفاده شده و کپی آن ، فتوکپی از شناسنامه، کپی از بلیت هوایی برگشت به منظور نشان دادن برنامه سفر ( سایت سفارت newdelhi.mfa.ir )جاذبه های هندوستان
خط ساحلی کرالا

خط ساحلی کرالا زنجیره ای از تالاب ها و دریاچه ها به موازات ساحل دریای عرب در ایالت کرالا است. خط ساحلی کرالا برای بسیاری از گونه های منحصر به فرد آبزیان از جمله خرچنگ، قورباغه ها و ماهی های گوبی، پرندگان و حیوانات مانند سمورهای آبی و لاک پشت خانه به حساب می آید. امروزه، گردشگری خانه قایقی، با چندین کتووالام بزرگ (قایق برنجی سنتی، در حال حاضر به هتل های شناور تبدیل شده اند) با رفت و آمد در آبراه ها، محبوب ترین فعالیت توریستی در خط ساحلی کرالا است.

کاخ دریاچه

کاخ دریاچه در دریاچه پیچولا در شهرستان اودایپور به عنوان یک کاخ تابستانی سلطنتی در قرن 18 ساخته شده بود. امروز یک هتل لوکس 5 ستاره ، تحت عنوان " هتل ها استراحت گاه و قصرهای تاج" است. هتل کاخ دریاچه در حمل و نقل مهمانان به هتل از اسکله در کاخ شهر در ساحل شرق دریاچه پیچولا عمل یک قایق را انجام می دهد. این کاخ در سال 1983 زمانی مشهور شد که در فیلم اختاپوس جیمز باند به عنوان خانه شخصیت اول استفاده شد.

معبد ویروپاکشا

ساخت این معبد در شهر همپی به عنوان یک معبد کوچک آغاز شده و سپس به یک مجتمع بزرگ تحت حاکمان ویجایانگارا گسترش یافت. اعتقاد بر این است که این معبد بدون وقفه از زمانی که حرم کوچکی بود و در قرن هفتم پس از میلاد ساخته شد در حال کار است و آن را یکی از قدیمی ترین معابد هندو در هند کرده است.

پالولم

پالولم جنوبی ترین ساحل توسعه یافته گوا و هم چنین یکی از زیبا ترین سواحل منطقه است. یک خلیج طبیعی احاطه شده توسط پرتگاه های بلند در دو طرف، و دارای دریایی آرام با یک بستر کم شیب است. برای کسانی که بر این باورند که ساحل نمی تواند بدون رستوران و هتل های خوب بهشت باشد، با یک شب زنده داری و رستوران های تاپ، پالولم را تبدیل به مکان بانشاط کرده است.

تاج محل

تاج محل در آگرا مقبره ای از سنگ مرمر سفید است، که بین سال های 1632 و 1653 به دستور امپراطور مغول شاه جهان به یاد همسر مورد علاقه خود ساخته است. به نام "اشک بر گونه ابدیت" یکی از شاهکارهای معماری مغول و یکی از جاذبه های توریستی بزرگ در هند است. علاوه بر آرامگاه از سنگ مرمر سفید، تاج محل شامل چندین ساختمان زیبای دیگر، استخرهای منعکس کننده، و باغ های زینتی وسیعی با درختان گل و بوته است. :