کد کشور: 00212
زبان رسمی: عربی و آمازیغی
پایتخت: کازابلانکا
نوع حکومت: پادشاهی مشروطه
مساحت: ۷۱۲٫۵۵۰کیلومتر مربع
جمعیت: ۳۱٬۳۵۲٬۰۰۰ نفر
اختلاف‌زمانی با ایران: 2:30 عقب تر
واحد پول: درهم مراکش (MAD)
توصیه کارنوگشت به شما

از چند زبانه بودن مردم مراکشی متعجب خواهید شد // اگر زیره دوست ندارید احتمالا گرسنه خواهید ماند // قطار ارزان، راحت و قابل اعتماد است // وقتی شنیدید “بلک” (Balak) ، مراقب باشید ,و از سر راه آن کنار بروید // می توانید در مراکش به حمام های سنتی بروید.

سفر به مراکش


مراکش / Morroco

کشوری است در شمال غربی آفریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد.کشور مراکش از سوی خاور با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌است.


جغرافیا

مراکش نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپا است که به وسیله تنگه جبل الطارق از آن جدا می‌گردد. فاصله میان مراکش و اسپانیا حدود ۱۵ کیلومتر است. مراکش در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده‌است. از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق (۴۶۸ کیلومتر) و از غرب به اقیانوس اطلس (۲۷۰۰ کیلومتر) منتهی می‌شود. این کشور از شرق با الجزایر (۱۵۵۹ کیلومتر) و از جنوب با سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی (۴۴۳ کیلومتر) هم‌مرز است. بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به‌طور تاریخی از آن خود می‌دانند، این کشور در جنوب با موریتانی هم‌مرز می‌گردد.

تاریخچه نام کشور

نام مرااکش از نام پایتخت کهن یعنی شهر مراکش برگرفته شده‌است، که واژه‌ای بربر به معنای «سرزمین خدا» است. نام Morocco در انگلیسی هم تغییر یافته واژه مراکش است. تا همین چند دهه اخیر هم این سرزمین در زبان عربی مراکش خوانده می‌شد. نام «مراکش» در فارسی امروز معمولتر از «مغرب» است و نیز نام بین‌المللی پادشاهی مغرب مراکو است که برگرفته از نام مراکش است

تاریخچه

قبایل بربری یا آمازیغ ساکن منطقه شمال آفریقا از دیرباز دارای روابطی گسترده با ملل و تمدنهای کهن فنیقی، کارتاژی، رومانی، وندالی و بیزانسی بوده‌اند. با این وجود هیچ‌یک از این تمدنها توانائی تسلط کامل بر منطقه را نداشتند. چرا که قبایل ساکن آن دارای صفات متمایزی چون ایستادگی و مقاومت و همچنین آزادی‌خواهی و پایبندی به فرهنگ و زبان خود بودند. با رسیدن دعوت اسلامی به آن منطقه در سال ۵۰ هجری قمری (برابر سال ۶۶۵ میلادی) ساکنان منطقه با اهداف اسلامی آشنا گشته و در نتیجه دین اسلام را پذیرا شدند.

آب و هوا

بطور کلی مراکش دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است. این کشور در مناطق شمالی تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه‌ای و در مناطق غربی و شمال غرب متأثر از آّب و هوای اقیانوس اطلس است. در مناطق داخلی، مراکش دارای آب و هوای قاره‌ای بوده و در رشته کوه‌های اطلس بارش برف و باران بیشتر می‌شود. مناطق جنوبی دارای آب و هوای گرم و بیابانی است.

غذا و نوشیدنی

پاستیلا، تانجیا، مَکوئی، خوراک ساردین، ماکودا،کوسکوس ، تاجینه، پاتیسِری، میوه و آجیل خشک شده، گوشت کبابی

سوغات

زیورآلات نقره و اشیای عتیقه، سوزن‌دوزی، صنایع دستی فلزی، آلات موسیقی، فانوس، روغن آرگان یا ارقان، چرم، ادویه، صنایع دستی سرامیکی ، لباس و فرش

جشن‌ها

جشنواره بلوار موسیقیدانان جوان، جشنواره فیلم آمازیغ، جشنواره موسیقی جهانی گناوا، جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش، تنجز، جشنواره موسیقی آیینی جهان، جشنواره سینمای مهاجرت،جشنواره بین‌المللی عشایر،جشنواره بین‌المللی جادو در مراکش،جشنواره هنر آشپزی فاس

پربازدیدترین جاذبه‌ها

منطقه قدیمی شهر (مدینه(، جامع الفنا ، مسجد جامع کتبیه ، مدرسه بن یوسف ، مقبره بزرگ سلسله سعدیون، کاخ باهیه ، دار سی سعید، موزه هنرها و صنایع دستی مراکش، موزه مراکش ، قبة المرابطين ، باغ ماژورل ، باغ‌های مناره ، گذرگاه کوهستانی تیزی نتیشکه، املیل ، پارک ملی توبکال

ویزا

دارد // مدارک لازم به زبان انگلیسی:پاسپورت با امضاء + پاسپورت های قبلی. اعتبار پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ ورود به مراکش باشد و هر کدام از اعضای خانواده باید پاسپورتی جداگانه ارائه دهند.شش قطعه عکس ۳ در ۴ رنگی. توجه کنید که عکس هایی که ارائه می دهید نباید با عکس پاسپورت و ویزاهای قبلی شما یکی باشد و باید تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبرو، بدون عینک و بدون لبخند باشد.اصل شناسنامه + کپی تمام صفحات شناسنامه، اصل گواهی حساب بانکی به زبان انگلیسی که مهر و امضای بانک داشته باشد. ( باید گردش حساب و گواهی تمکن ارائه دهید و زمان صدور گواهی حساب بانکی باید حداکثر دو هفته قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد.اصل و ترجمه مدارک شغلی خانم‌های خانه ‌دار باید اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر خود را ارائه دهند.کودکان زیر ۱۸ سال اگر بدون والدین قصد سفر به مراکش را داشته باشند باید از والدین خود رضایت نامه محضری (ترجمه شده به زبان انگلیسی) داشته باشند. ( سایت سفارت rabat.mfa.ir )جاذبه های مراکش
منطقه قدیمی شهر(مدینه)

برای بسیاری از بازدیدکنندگان، منطقه هزارتوی مدینه (منطقه تاریخی شهر) مهم‌ترین جاذبه شهر است. کوچه‌های باریک آن، مجموعه‌ای از رنگ‌ها، رایحه‌ها و صداها را در خود دارند و مهم‌ترین بخش بازدید از مناظر شهری منطقه هستند. همان‌طور که در میان گذرهای پر پیچ‌وخم و شلوغ ممکن است دچار سردرگمی شوید و حتی راهتان را گم کنید، در عین حال هزاران فرصت خرید دارید که می‌توانید چانه بزنید و باب میلتان خرید کنید. خرید کفش، صنایع دستی چوبی، عطر، ادویه‌جات و چرم را از دست ندهید. در غرب منطقه اصلی، انتهای "رباب دباغ"، دباغ‌خانه‌های مراکشی را خواهید یافت که پوست حیوانات را هنوز هم به روش قدیمی رنگ می‌کنند.

جامع الفنا

این میدان بزرگ در ورودی شهر، در مرکز زندگی مراکش است. جامع الفنا (مکان تجمع توده مردم) یک مرکز پر جنب و جوش شامل غرفه‌های اشیاء کهنه و قدیمی، نوازندگان، نقالان، پیشگویان و مار بازان است که به نظر می‌رسد هرگز تعطیل نمی‌شود. اینجا طیف کاملی از زندگی مراکشی را در بر می‌گیرد. اگر پایین نشستن در میان سر‌و‌صدای جمعیت را دوست ندارید، می‌توانید به یکی از کافه‌ها و رستوران‌های اطراف در محیط پشت‌بام (روف تاپ رستوران‌ها) بروید و این صحنه‌های جذاب را از بالا ببینید.

مدرسه بن یوسف

مدرسه علوم دینی بن یوسف که در سال 1565 توسط سعدیون ساخته شده، بزرگ‌ترین دانشکده الهیات در کشور مراکش است. فضاهای اقامتی (با حجره‌های دانشجویی که در طول این سال‌ها به 900 شاگرد تعلق داشته) به سبک معماری اسلامی در اطراف حیاط‌های اندرونی قرار گرفته‌اند. کاشی‌کاری نفیس، سقف مقرنس‌کاری شده و کتیبه‌های به خط کوفی که به‌عنوان تزئینات داخلی در بسیاری از بخش‌های عمارت به کار رفته‌اند، از نکات برجسته این بنا هستند.

مسجد الکتبیه

که با مناره‌های بلند 70 متری‌اش معروف‌ترین نماد مراکش به حساب می‌آید، از فاصله‌ی چند کیلومتری از هر جهت قابل مشاهده است. افسانه محلی مراکش می‌گوید که وقتی این مسجد تازه ساخته شده بود، مؤذن آن باید فردی کور می‌بود، چرا که مناره آن بسیار بلند بود و ممکن بود آن فرد حرم‌سرای حاکم را ببیند. این مسجد در سال 1162 ساخته شده و یکی از دستاوردهای بزرگ معماری Almohad است. غیر مسلمانان اجازه ورود به شبستان مسجد را ندارند.

مقبره بزرگ سلسله سعدیون

این مقبره متعلق به قرن 16 میلادی و آرامگاه 66 نفر از اعضای سلسله سعدیون است که بین سال‌های 1524 تا 1668 در مراکش حکومت کردند. این مقبره شامل آرامگاه‌های حاکم المنصور، جانشینان و نزدیک‌ترین اعضای خانواده او است. اینجا فضای شلوغ و مجموعه‌ی آرامگاه‌ها در میان یک باغ نسبتاً بزرگ قرار دارند. به طور خاص، مقبره اصلی (جایی که مولا یزید در آن مدفون است) دارای یک محراب قدیمی زیبا است.