کد کشور: 00961
زبان رسمی: عربی
پایتخت: بیروت
نوع حکومت: دموکرات پارلمانی
مساحت: ۱۰٬۴۵۲کیلومتر مربع
جمعیت: ۶٬۰۰۶٬۶۶۸ نفر
اختلاف‌زمانی با ایران: 1:30 دقیقه عقب تر
واحد پول: لیره لبنان (LBP)
توصیه کارنوگشت به شما

در هنگام گشت و گذارهای شهری پول نقد چنان زیادی با خود حمل نکنید. اشیای ارزشمند و مدارک مهم تان را در جای امن نگهداری کنید. برای استفاده از تاکسی، به سراغ تاکسی های مشخص شده و معتبر بروید. شب ها تا دیر وقت و تنهایی در خیابان ها نمانید.

سفر به لبنان


لبنان /Lebonan

لُبْنان با نام رسمی جمهوری لبنان به عربی: الجمهورية اللبنانية کشوری در غرب آسیاست. لبنان در شمال با سوریه و در جنوب با فلسطين مرز مشترک دارد. موقعیت جغرافیایی لبنان در نقطه طلاقی مدیترانه و جهان عرب منجر به شکل‌گیری تاریخی غنی و تنوع دینی، نژادی و فرهنگی شده‌است. لبنان را عروس خاورمیانه گویند.


جغرافیا

لبنان سرزمینی بلند و کوهستانی است که در کرانه شرقی دریای مدیترانه قرار دارد. کرانه‌های لبنان ۲۵۵ کیلومتر درازا دارد. رودخانه‌های مهم لبنان عبارت‌اند از: عاصی و لیطانی در دره سهل‌البقاع، وکلب. رشته‌کوه‌های لبنان عبارت‌اند از: رشته‌کوه‌های لبنان شرقی و رشته‌کوه‌های لبنان غربی که میان این دو رشته کوه، دره سهل‌البقاع قرار گرفته‌است. لبنان به عنوان یک کشور خاورمیانه‌ای از غرب با دریای مدیترانه حدود ۲۲۵ کیلومتر مرز ساحلی دارد. لبنان از شمال و شرق با سوریه و از جنوب با اسرائیل هم‌مرز است.

تاریخچه نام کشور

بنام لبنان از ریشه واژه اسامی لبن معنای سفید است، که احتمالاً اشاره به کوه‌های برفگیر لبنان دارد. نخستین اشاره به این نام به هزاره سوم پیش از میلاد و در متون مختلف یافت شده در ابلابرمی‌گردد، سپس در کتاب مقدس عبری و همین‌طور در افسانه گیل گمش به لبنان اشاره شده‌است.

تاریخچه

تاریخ لبنان به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. نخستین ساکنان شناخته شده لبنان، کنعانی‌ها، مردمی از نژاد سامی بوده‌اند که به احتمال زیاد با یونانیان دادوستد داشته‌اند، و یونانیان آنان رافنیقی می‌نامیده‌اند. فنیقی‌ها قومی دریانورد و بازرگان بودند و قلمرو آنان شامل دولت-شهرهایی مستقل در شرق مدیترانه و مهاجرنشین‌هایی در کرانه‌های مدیترانه بود. کوروش بزرگ، فنیقیه را گشود، و به مدت دو سده، هخامنشیان فرمانروای این منطقه بوده‌اند. پس از آن، اسکندر مقدونی، شهر صور (پایتخت فنیقیه) را فتح نمود.

آب و هوا

سرزمین لبنان آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد. هوای سواحل در زمستان‌ها سرد و بارانی و در تابستان‌ها گرم و شرجی است. در نواحی بلندتر به ویژه کوهستان‌ها، زمستان‌ها با بارش برف همراه است و دمای هوا به زیر صفر می‌رسد. بخش‌های دیگر این کشور، تابستان‌های گرم و خشک دارد. در مناطق ساحلی لبنان، زمستان‌ها کلاً سرد و بارانی است و تابستان‌ها گرم و مرطوب است.

غذا و نوشیدنی

شیش کباب، حمص یا هوموس، کبه، لیدی فینگر، زعتر پیتزا ، ماهی آجیل، خورش لوبیا سبز ، کبه ی پخته شده ، فاروج مشوی، بال سماقی یا موسخان، سمرغ و هویچ ، فلافل لبنانی

سوغات

قالی بافی، سوزن دوزی، اشیاء مسی و برنجی، فرآورده های چرمی، زینت آلات، پارچه های ابریشمی

جشن‌ها

جشنواره بین المللی بعلبک ، جشنواره بین المللی بیبلوس، ،جشنواره هنر بیت الدین ،جشنواره تعطیلات بیروت ،جشنواره البوستان ،جشنواره بین المللی اهدنیات ،جشنواره بین المللی بترون ،جشنواره بین المللی زوق میکائیل ،جشنواره الکرامه و جشن گل ،جشنواره عنجر وجشنواره تایر

پربازدیدترین جاذبه‌ها

بیروت، بعلبک، غار جیتا، بیبلوس / جبیل،، فارایا، بیت الدین،درختان سرو، طیر/سور، دیر القمر، صیدون / صیدا

ویزا

ندارد. ( سایت سفارت beirut.mfa.ir )جاذبه های لبنان
بیروت

پایتختی پرهیاهوی لبنان است که به عروس خاورمیانه شهرت یافته. از امکان فرهنگی و ستون‌ها و مجسمه‌ها و سنگ‌فرش‌های زیبایش گرفته تا جاذبه‌های طبیعی و مناطق سر سبز دیدنی اطراف این شهر، در بیروت هر آنچه می‌خواهید ببینید پیش رویتان قرار گرفته است. بناهای بتنی، ساختمان‌های سر به فلک کشیده، رستوران‌های بزرگ با غذاهای فوق‌العاده لذیذ و سالم، مردم دوست‌داشتنی این شهر و موزه‌های تاریخیو فرهنگی تنها بخشی از زیبایی‌های پاریس خاورمیانه است.

بعلبک

گنجینه‌های بی‌نظیر و خیره‌کننده باستان‌شناسی در دره بقاع واقع شده است. معبد باستانی باکوس (Bacchus) در این دره، به بهترین شکل از گزند گذر تاریخ مصون مانده است. معبد زیبای ژوپیتر نیز با شش ستون زیبا در این دره خود نمایی می‌کند. هرساله در فصل تابستان و بر ویرانه‌های تاریخی بعلبک، جشنواره تابستانی بعلبک با حضور هنرمندان مشهور بین‌المللی برگزار می‌شود. بعلبک یکی از مناطق ثبت شده در فهرست آثار باستانی یونسکو است. اگر به دره بقاع سفر کردید، گذراندن یک روز در طبیعی‌ات بکر مزارع تانایل به‌یادماندنی خواهد بود.

غار جیتا

این غار در ۲۰ کیلومتری بیروت و در دره نهر الکلب واقع شده است. ترکیب بازدید از این غار، با باغ‌وحشی که در نزدیکی آن قرار گرفته، روز خاطره‌انگیزی را برایتان رقم خواهد زد. این غار برای سال‌ها به دلیل وقوع جنگ بسته نگاه داشته شد، اما خوشبختانه به تازگی امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم آمده است. تور بازدید از این غارها، با اتومبیل‌های مینی کابل آغاز می‌شود تا شما را به دهانه غار برساند. پس از آن با یک غار بالایی و یک غار پایینی مواجه خواهید شد. بازدید از غار پایینی تنها با قایق‌های تعبیه شده در آن امکان‌پذیر خواهد بود، زیرا در کانال‌های بستر این غار، رودخانه‌ای در جریان است. در بازدید از غار بالایی، با بزرگ‌ترین استالاگتیت شناخته شده در جهان روبرو خواهید شد.

فارایا

تفرجگاه مزار درست در بالای روستای فارایا واقع‌شده است. پیست اسکی این تفرجگاه در ارتفاع ۲۴۶۵ متری از سطح دریا قرار گرفته و امکاناتی مدرن و هتلی بین‌قاره‌ای در کنار آن دارد. این پیست دارای شیب جالب توجه ۴۲ درجه است. برای سفر به این پیست، حدود ۴۰ دقیقه از بیروت رانندگی با اتومبیل زمان لازم است. در نزدیکی روستای فارایا روستای فقرا واقع شده که ویرانه‌های باستانی از یک معبد فنیقی و یک برج رومی را درخود جای داده است. پس از این روستا نیز پلی طبیعی از فرسایش خاک توسط باد به وجود آمده، که طول آن ۳۸ متر است و باور طبیعی بودن آن به سختی به ذهن خطور می‌کند.

سرو

نماد غرور و سمبل لبنانی‌ها است. جنگلی کوچک از سروهای لبنانی در ارتفاع ۱۸۴۰ متری در کوهستان‌های بچار (Bcharre) واقع شده است. این جنگل وجود دارند، به الارض رب به معنای سرزمین خداوند مشهور است و به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو قرار گرفته است. بیشتر درختان سرو لبنان چند صد سال عمر دارند و گفته می‌شود عمر برخی از آن‌ها به بیش از دو هزار سال می‌رسد. درختان سرو منطقه‌های بچار و قادیشا مناسب‌ترین مکان‌ها برای پیاده‌روی در میان درختان سرو لبنان هستند. جبران خلیل جبران نویسنده بزرگ لبنانی در منطقه بچار متولد شد و با کمی پرس و جو خانه‌ی او را در این منطقه خواهید یافت.