کد کشور: 0094
زبان رسمی: سینهالی / تامیل
پایتخت: سری جایاواردنپورا
نوع حکومت: جمهوری سوسیالیست دموکرات
مساحت: ۶۵٬۶۱۰کیلومتر مربع
جمعیت: ۱۹٬۶۶۸٬۰۰۰ نفر
اختلاف‌زمانی با ایران: 2 ساعت جلو تر
واحد پول: روپیه سری‌لانکا (LKR)
توصیه کارنوگشت به شما

سرعت چندان مطرح نیست // گل گاو زبان، نه ردبول // برای فرار از جمعیت به شمال بروید // از غذاهای محلی غافل نشوید // کلمبو را از فهرست‌تان حذف نکنید // به فرهنگ محلی احترام بگذارید.

سفر به سریلانکا


سریلانکا / Seri lanka

جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند.


جغرافیا

سری‌لانکا از نظر زمین‌شناختی بر روی صفحه تکتونیک هند واقع شده‌است. محل سری‌لانکا در اقیانوس هند در جنوب غرب بین خلیج بنگال است. سری‌لانکا به‌وسیله خلیج منار و تنگه پالک از شبه‌جزیره هند جدا شده‌است. در اسطوره‌های هندی گفته می‌شود که یک پل سرزمینی که امروزه به آن پل آدم گفته می‌شود بین هند و سری‌لانکا وجود داشته‌است. امروزه زنجیره‌ای از صخره‌های آهکی زیر یا روی سطح آب در مسیری بین دو کشور دیده می‌شود که گفته می‌شود تا ۱۴۸۰ امکان عبور به صورت پیاده از آن وجود داشت تا این‌که در آن سال توفان‌های سنگین دریایی عمق آن مسیر را بیشتر کرد.

تاریخچه نام کشور

نام قدیمی آن سیلان (به فارسی قدیم سَراَندیب یا سراندیب) بود. پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری‌اش شهرکلمبو است. پیش از سال ۱۹۷۲ به این کشور سیلان می‌گفتند.

تاریخچه

کهن‌ترین یافته‌های انسانی در جزیره سری‌لانکا مربوط به ۳۴ هزار سال پیش و از بقایای انسانی است معروف به انسان بالانگودا. ساکنان باستانی سری‌لانکا معروف به ودداها از تبار تامیل و زیرمجموعه نژاد تیره‌پوست دراویدی بودند که در گذشته‌ای دور از هند جنوبی به شمال سری‌لانکا آمده بودند. در سال ۵۴۳ پیش از میلاد اما، سینهالی‌ها که از طوایف آریایی هند بودند به رهبری شاهزاده ویجایه از محلی در هند به نام سینهاپورا مهاجرت را آغاز کرده و به سریلانکا آمدند.

آب و هوا

گوناگونی آب وهوایی در سریلانکا این کشور را به”جزیره‌ای برای تمام فصول” تبدیل کرده است. نزدیکی سریلانکا به خط استوا سبب شده است که فصول مختلف به معنی واقعی در این کشور مشاهده‌ نشود و درجه حرارت در تمام مدت سال در این کشور تقریبا بین ۲۸‬تا ‪ ۳۲‬درجه سانتیگراد باشد. نواحی جنوب و جنوب غربی سریلانکا دارای آب وهوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی و شرقی این جزیره گرم و خشک است. آب وهوای نواحی مرکزی سریلانکا که منطقه ای کوهستانی است معتدل می ‌باشد.‬‬

غذا و نوشیدنی

غذای Egg hoppers، غذای Sambol،خورشت سبزیجات،غذای Gotu Kola Kanda ،خرچنگ،غذای Lamprais،خورشت ترش ماهی واتاپالان (Watalappan)

سوغات

ساری و سارونگ Sari And Sarongs، جواهرات و سنگ های قیمتی، پارچه های دستبافت ،صنایع دستی چوبی، چای، ادویه ، ماسک های راکشا Raksha Masks

جشن‌ها

سال جديد اقوام سينهالا و تاميل، جشن وساک، جشن وساک

پربازدیدترین جاذبه‌ها

صخره Sigiriya، معبد غاری دامبولا(معبد طلایی دامبولا)، شهر باستانی Anuradhapura، پرورشگاه فیل Anaradhapura، Nuwara Eliya، نشیمنگاه Gal Vihara بودا، Polonnaruwa، شهر روحانی کندی، پارک ملی یالا، Galle، باغ گیاه شناسی Peradeniya

کلمبو ، کندی ، بنتوتا

ویزا

یک ماه // توريستي و تجاري: 2 قطعه عكس، فتوكپي از صفحه اعتبار پاسپورت و مشخصات، بليط رفت وبرگشت، پاسپورت، نامه معرفي از محل كار، تكميل فرم سفارت ( سایت سفارت colombo.mfa.ir )جاذبه های سریلانکا
صخره Sigiriya

قلعه صخره ای تماشایی Sigiriya یکی از اصلی ترین جاذبه های سریلانکا محسوب می شود که توسط پادشاه کاساپای اول (۴۷۷- ۹۵ ) ساخته شد. او یک صخره طبیعی را به مکانی روحانی با باغ ها، خندق ها، دیوارها و نقاشی های فرسکو تبدیل کرد.

معبد غاری دامبولا(معبد طلایی دامبولا)

تاریخچه معبد غاری دامبولا به قرن سوم پیش از میلاد بازمی گردد که در آن زمان اینجا مقر اصلی بوداییان در سریلانکا بوده است. در این مکان شواهد باستانی مبنی بر شاغل بودن مردم در دوره پیش از تاریخ به دست آمده است. در ۵ غار این معبد پیچیده، نقاشی های دیواری وجود دارد و ۱۵۷ مجسمه نیز در سایزهای مختلف در آن می توانید ببینید.

شهر باستانی Anuradhapura

قدیمی ترین پایتخت سریلانکا Anuradhapura نام دارد که قرن چهارم پیش از میلاد بنا شد و ادامه ساخت آن در قرن یازده انجام شد. ویژگی جالب در مورد این شهر درخت ترسناک Bo است که از یک شاخه درختی که بودا زیر آن می نشست، رشد کرد و بزرگ شد.

پرورشگاه فیل Anaradhapura

این محل بزرگ به وسعت ۲۴ اکتبر سال ۱۹۷۵ توسط سازمان حیات وحش سریلانکا تاسیس شد و بزرگ ترین جمعیت گله فیل ها در جهان در این منطقه قرار دارد که تقریبا به ۳۰۰۰ فیل می رسد.

نشیمنگاه Gal Vihara بودا، Polonnaruwa

Polonnaruwa دومین پایتخت سریلانکا بعد از ویرانی Anuradhapura در سال ۹۹۳ می باشد. امروزه Anuradhapura نمونه کامل معماری سریلانکایی است که تاریخچه آن به قرن ۱۲ بعد از میلاد بازمی گردد. در این شهر مقبره های بودایی زیادی توسط پادشاه Parakramabahu اول ساخته شده است.