کد کشور: 000
زبان رسمی: روسی
پایتخت: مسکو
نوع حکومت: جمهوری پارلمانی چند حزبی مشروطه فدرال
مساحت: ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰کیلومتر مربع
جمعیت: 144.463.451
اختلاف‌زمانی با ایران: نیم ساعت عقب تر
واحد پول: روبل (RUB)
توصیه کارنوگشت به شما

در فصل زمستان به روسیه سفر نکنید/ چند کلمه روسی یاد بگیرید/ ارز را از صرافی ها تهیه کنید نه از بانکها

سفر به روسیه


روسیه / russia

تاریخچه نام کشور

به معنی درخشنده سفید

تاریخچه

تاریخ روسیه به قرن چهاردهم میلادی بازمی‌گردد که قلمرو پادشاهی تجاری مسکو به عنوان بازیگر اصلی در بین چندین منطقه کوچکتر مشابه مطرح شد. ایوان چهارم، معروف به ایوان، مخوف نخستین حاکم مسکو بود که خود را تزار نامید. در سده هفدهم خاندان رومانف به حکومت روسیه دست یافتند و تا سیصد سال بعد بر این کشور حکومت کردند. پتر کبیر و کاترین کبیر از معروف‌ترین این پادشاهان بودند که اصلاحات زیادی را در جهت مدرنیزاسیون این کشور به انجام رساندند. در اوایل قرن بیستم، نارضایتی‌های عمیق در میان بخش‌های مختلف جامعه روسیه به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور انجامید. در شرایطی که حاکمان کشور نسبت به درد و رنج توده‌های مردم بی‌تفاوت به نطر می‌رسیدند، جریان‌های سیاسی رادیکال در کشور قوت گرفتند. واقعه معروف به دوشنبه خونین در سال ۱۹۰۵، شکست روسیه از ژاپن در جنگ سال ۱۹۰۵ و شکست‌های این کشور در جنگ جهانی اول به این نارضایتی‌ها دامن زد. در سال ۱۹۱۷ انقلابی به رهبری حزب بلشویک، که در سال ۱۹۰۳ به رهبری لنین و تحت تأثیر آموزه‌های کارل مارکس تشکیل شده بود به حکومت پادشاهی در این کشور پایان بخشید. اوایل حکومت لنین با جنگ داخلی همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت. وی در سال ۱۹۲۴ درگذشت و استالین در سال ۱۹۲۹ به رهبری بلامنازع حزب کمونیست دست یافت. سیاستهای استالین به صنعتی‌سازی سریع کشور انجامید اما حکومت او با حجم غیرمنتظره‌ای از پاکسازی‌های سیاسی، تبعیدهای دسته‌جمعی و حبس و زندان همراه بود. در ژوئن ۱۹۴۱ آلمان به شوروی یورش برد و جنگی چهارساله درگرفت که ۲۷ میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند. روسیه در جنگ پیروزی شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد. استالین تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ در قدرت باقی ماند. در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌های زندگی حیات اجتماعی جامعه تسلط یافت و شوروی با پراخت بهایی گزاف از حیات انسان‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی تبدیل شد. خروشچف جانشین استالین تلاش کرد تا جنبه‌های بی‌رحمانه حکومت استالین را افشا کرده و در عین حال بخش‌های کلید حکومت کمونیستی را حفظ کند. وی سانسور را در جامعه کاهش داده و سیاست خارجی همزیستی مسالمت‌آمیز با غرب را در پیش گرفت اما با سرکوب قیام سال ۱۹۵۶ مجارستان به سلطه این کشور بر دولت‌های دست‌نشانده شوروی ادامه داد. با این حال دستگاه حزبی اعتماد خود را به وی از دست داده و ااعتبار خروشچف در پی نحوه مواجهه او با بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا کاهش یافت. وی در سال ۱۹۶۴ در یک کودتای حزبی ساقط شد. در دوران برژنف جانشین خروشچف، شرایط زندگی برای توده‌های مردم قابل پیش‌بینی‌تر و مناسب‌تر شد اما سرکوب سیاسی ادامه یافت. با این حال با توجه به کاهش رشد اقتصادی و سربرآوردن مشکلات اجتماعی دوران برژنف به «عصر رکود» معروف شد. از سال ۱۹۷۹ شوروی در جنگی طولانی و خونبار در افغانستان درگیر شد که یک نسل کامل قربانی آن شدند‌.

آب و هوا

همانطور که میدانید آب و هوای روسیه بسیار متغیر است و بین 37 درجه سانتی گراد(زمان ذوب شدن یخ ها ) و منفی 30درجه سانتی گراد( در طول زمستان سیبری) درحال تغییر است. مطلوب ترین دمای روسیه را میتوانید در امتداد ساحل دریای بالتیک تجربه کنید جایی که اهالی مسکو برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود به آنجا میروند همچنین سوچی به خاطر داشتن آب و هوای گرمسیری به عنوان یک تفریحگاه ساحلی لقب "فلوریدای روسیه " را به خود اختصاص داده است. جولای و آگوست که مصادف است با ماه های تیر و مرداد(تا اوایل شهریور) گرم‌ترین ماه‌های سال هستند، و به همین دلیل بهترین فصل برای تعطیلات و خوشگذرانی نیز به شمار می‌آیند. اگر به برف و یخ نیز علاقه‌مند باشید و کاری با هوای سرد و کولاک نداشته‌باشید، زمستان‌های روسیه فوق‌العاده‌اند، روزهایی که برف جلوه‌ای فوق‌العاده به همه‌چیز می‌بخشد. روزهای پایانی اکتبر که برابر است با ماه مهر (بارشهای اولیه برف)، و ماه‌های مارس و آوریل برابر با اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت (آب شدن برف‌های زمستانی) برای سفر مناسب نیستند. در این روزها پیاده‌روی در خیابان‌ها تقریباً غیرممکن است و برف‌های آب شده به همه جا نفوذ می‌کنند.

غذا و نوشیدنی

راویولی،بورش نوعی ابگوشت سبزی دار،خاویار،پلمنی،سولیانکا نوعی سوپ نوشیدنی:کواس (غیر الکلی)،مرس(اب میوه تمشک)،کیسل(غلیظ نشات دار)

سوغات

عروسک ماتروشکا،بالالایکا،کلوچه سنتی،خاویار روسیه،سماور،ماهی دودی،دانه کاج،عسل روسی روسری پشمی شهر اورنبورگ

جشن‌ها

فستیوال رقص سوچی،نمایش هوایی مسکو،نارودنایه گولیانیه،مسابقه دو با کفش پاشنه بلند،فستیوال روز پیروزی

پربازدیدترین جاذبه‌ها

مسکو،سن پترزبوگ،حلقه طلایی،کازان،ایرکوتسک. کلیسای جامع سنت باسیل،موزه ارمیتاژ،باغ الکساندر مسکو

ویزا

سایت سفارت iran.mid.ruجاذبه های روسیه
کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل در مسکو ، پایتخت روسیه که دارای تاریخ و قدمت طولانی در پیشینه خود دارد . کلیسای سنت باسیل با معماری زیبای خود ، یکی از نمادهای کشور روسیه به شمار می رود . این کلیسا با قدمتی بالغ بر 450 سال ، در میدان سرخ مسکو واقع شده است و به عنوان یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی روسیه و نیز یکی از مشهور ترین مکان های دیدنی مسکو به حساب می آید ، به دستور «ایوان چهارم» مشهور به «ایوان مخوف» ساخته شد . بر اساس برخی نوشته ها و گفته ها ، هنگامی که «ایوان مخوف» از اردوهای مغولان بازدید می کرد ، دستور ساخت کلیسایی با ساختمان شامل هفت گنبد را می دهد . نخستین نشانه ‌های قابل‌ اعتماد برای ساخت کلیسایی با نام «شفاعت باکره‌ی مقدس» که امروزه با نام «کلیسای سنت باسیل» شناخته می‌ شود ، به پاییز ۱۵۵۴ باز می‌ گردد . طبق تحقیقات ، بنای اولیه‌ این ساختمان از چوب ساخته شده بود ، اما شش ماه بعد از پایان ساخت این کلیسا ، در بهار ۱۵۵۵ میلادی ، دستور ساخت کلیسایی از سنگ داده شد که ساخت آن تا سال ۱۵۶۱ ادامه داشت . ساخت این کلیسا سنگی تنها شش سال طول کشید و کار ساخت آن فقط در طول ماه ‌های گرم انجام می ‌شده است . بنای این کلیسا از آجر ساخته شده و زیر بنای آن ، زیر زمین و برخی بخش ‌های دیگر از سنگ سفید ساخته شده است . ساخت کلیسا در پاییز ۱۵۵۹ تقریبا به اتمام رسید که این تاریخ مقارن با جشن شفاعت حضرت مریم (س) بود که در تمام کلیسا ‌ها ، حتی کلیسا‌ هایی نیمه‌ تمام تقدیس می‌ شدند . طی این جشن ، هر کلیسا نام یکی از مقدسین را به خود می ‌گرفت . چهار گنبد این کلیسا نام خود را از مقدسینی گرفتند که در جنگ با مغولان شجاعت به خرج داده بودند .

کاخ کرملین

کاخ کرملین بزرگترین کاخ سلطنتی روسیه که با نام قلب مسکو نیز شناخته می شود ، یکی از زیبا ترین کاخ های دنیا می باشد . به دلیل زیبایی بسیار زیاد و نیز تاریخ و محل قرار گیری ، این کاخ یکی از جاذبه های توریستی مسکو به شمار می رود . این کاخ بیشتر از 600 سال است که میزبان سلاطین ، تزار ها و حالا توریست ها و گردشگران از سراسر جهان است که با تور روسیهبه این مکان آمده اند تا شکوه و زیبایی آن را از نزدیک به چشم ببینند . ارگ و یا کاخ کرملین مسکو ، یک قلعه تاریخی است که به صورت یک مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و از جنوب بر رودخانه مسکوا ، از شرق بر میدان سرخ و از غرب نیز به باغ الکساندر مشرف است . بنای این کاخ در سال 1487 به پایان رسید و شامل تعدادی کاخ و کلیسا است . نام معروف این کاخ کرملین است که به زمان روسی به معنای دژ می باشد . این کاخ از چهار قصر ، چهار کلیسا و نیز دیوار کرملین به همراهی برج های کرملین تشکیل شده است . از کاخ کرملین به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه نیز استفاده می شود . کرملین به شکل مثلث ، با جهت شمالی دارای ضلع هایی به طول 750 متر است . کرملین را واقعا می توان از نظر سمبلیک ، تاریخی و نیز استراتژیکی ، قلب مسکو نامید . بزرگترین کلیسای کرملین ، کلیسای جامع اوسپنسکی است که طی سال های 1475 تا 1479 ساخته شده و نیز تزار ها در آنجا تاج گذاری می کردند . به دلیل اینکه تاتار ها اغلب از آنجا به شهر حمله می کردند ، در ابتدا دیوار آجری کرملین در کنار رودخانه مسکو بنا شد .

میدان سرخ

میدان سرخ ، میدان مشهوری در شهر مسکو ، پایتخت روسیه است . در این میدان که یکی از مکان های گردشگری روسیه به شمار می رود ، کاخ کرملین و نیز کلیسای جامع سنت باسیل قرار دارند و همچنین بسیاری از خیابان های اصلی مسکو به این میدان منتهی می شود ، این امر به گونه ای است که میدان سرخ میدان مرکزی مسکو و گاهی کل روسیه شمرده می شود . علاوه بر جاذبه گردشگری ، میدان سرخ محل اجرای کنسرت های بسیار بزرگ است و خوانندگان بزرگی تا به امروز در این منطقه کنسرت اجرا کرده اند . چنانچه خواننده مورد علاقه شما در این محل کنسرت برگزار کرد ، می توانید با انتخاب یکی از تورهای روسیه خود را به این محل رسانده و از کنسرت مورد علاقه خود نهایت لذت را ببرید .

مترو مسکو

مترو مسکو شامل سامانه قطار های شهری ، کلان شهر مسکو می باشد . مترو مسکو با داشتن 14 خط ، 206 ایستگاه و نیز طی راهی 346.2 کیلومتر و با ظرفیت 5314 واگن یکی از کهنه ترین سامانه های قطار های شهری در جهان است . مترو مسکو یکی از زیبا ترین مترو های دنیا می باشد که دارای ساختار ریلی بسیار جذاب و هوشمندانه ایست به صورتی که در نقشه ایستگاه های مترو مسکو حلقه ای وجود دارد که شمار زیادی از ایستگاه ها را به هم متصل می کند و باعث آزاد شدن ترافیک در ساعات پیک ترافیک و بهبود بخشیدن به سرعت جابه جایی می گردد . این مترو شگفت انگیز به جهت زیبایی بسیاری که در معماری خود دارد ، به یک مکان دیدنی مسکو مبدل شده است . مترو کلان‌شهر مسکو در ۱۵ ماه می سال ۱۹۳۵ تاسیس شد و یکی از کهنه ترین و باشکوه ترین شبکه‌ های زیرزمینی در جهان است . ایستگاه ‌های بزرگ این مترو که با ذهنیت ستایش از دولت کمونیست ، حاکم وقت تأسیس شده بود ، با مجسمه‌ های مرمری ، دیوارهای موزائیک ، شیشه ‌های رنگین تزیین شده‌ اند . یکی از نکات بسیار جالب این است که این سامانه همیشه در حال رشد کردن و توسعه یافتن بوده به طوری که در زمان جنگ جهانی نیز در حال توسعه بوده و تا عصر حاضر و در آخرین تحولات احداث خط حلقه مرکزی در سال ۲۰۱۶ بوده‌ است . سال ۱۹۳۵ ، هنگامی که مترو مسکو راه ‌اندازی شد ، این سیستم زیرزمینی فقط ۱۱ ایستگاه داشت و ۲۸۵ هزار نفر را به مقصد های خود می ‌رساند . اما امروزه ، سامانه مترو مسکو شامل ۲۰۶ ایستگاه است و روزانه ۹ میلیون نفر از آن استفاده می ‌کنند . معماری ایستگاه ‌های مترو مسکو این روزها شامل ترکیبی از تاریخ گذشته این کشور و معماری مدرن است . با توجه به نزدیک شدن جام جهانی ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار خواهد شد ، در چند سال گذشته سیستم مترو مسکو شاهد سرمایه‌گذاری ‌های فراوانی برای توسعه و بهبود سرویس مترو بوده‌ است . این روزها بیشتر ایستگاه‌ های مترو مسکو اینترنت دارند و استفاده از زبان انگلیسی در تابلو ها و اعلانات رو به افزایش است . سامانه مترو مسکو که جایگاه نمادینی در روسیه به دست آورده است ، در سال‌ های گذشته به محل محبوبی برای گردشگر ها هم تبدیل شده‌است ، تا جایی که مکان‌ های ویژه ای که منظره خوبی دارند با عنوان «محل سلفی گرفتن» برای گردشگر های تور مسکو مشخص و ساخته شده‌ است .

نگارخانه ترتیاکوف

موزه یا نگارخانه ترتیاکوف واقع در شهر مسکو ، پایتخت روسیه ، مهمترین گنجینه هنرهای روسی است . پاول ترتیاکوف از 1856 گردآوری تابلوهای نقاش های روسی را آغاز کرد . این کار وی به وجود آمدن گنجینه هنرهای ملی انجامید . طی نزدیک به صد و پنجاه سالی که از تاسیس این موزه می گذرد ، بیشتر از 130 هزار تابلوی نقاشی ، مجسمه از پیکر و شمایل از نقاشان و هنرمندان به نام روس در سده های 11 تا 20 در آن قرار گرفته اند . علاقمندان برای بازدید کامل باید 52 تالار موزه که هر یک به دوره زمانی ویژه ای تعلق دارند را پشت سر بگذارند . این موزه به دلیل این وسعت و گرد هم آوری تعداد بسیار زیاد آثار هنری ، به یکی از جاذبه های توریستی روسیه مبدل شده است . تابلوهای گنجینه هنری ترتیاکوف نه تنها از دیدگاه هنری بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است . کسانی که با تورهای ترکیبی روسیه به این منطقه سفر می کنند و نیز علاقمند به هنر و بازدید موزه ها هستند ، این موزه یکی از بهترین انتخابات برای آنان می باشد چرا که از روی تابلو ها می توانند با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در سده های گذشته آشنا شوند و با یک تیر دو نشان بزنند .

نقطه صفر شهر مسکو

نقطه صفر شهر مسکو جایی است که تمام مسافت ها از آن محاسبه می شوند . این نقطه در زمان امپراطوری روسیه در شهر سنت پترزبورگ که پایتخت سابق این کشور بوده است ، قرار داشت . مسکو ، پایتخت کشور روسیه ، شهری بزرگ است که مساحتی به وسعت 2511 کیلومتر مربع را در بر داشته و بیش از 12 میلیون نفر جمعیت دارد . نقطه صفر امروزه در شهر مسکو که پایتخت روسیه است قرار گرفته است . این نقطه امروزه تبدیل به یکی از دیدنی های مسکو ، به دلیل بازدید گردشگران و توریست ها شده است . البته فقط 20 سال از زمان رسمی شده آن گذشته است و یک جاذبه توریستی تازه و جدید محسوب می شود . نقطه صفر مسکو از یک صفحه برنزی تشکیل شده است . بر اساس شواهد ، این نشان مربوط به سال 1985 بوده است و به دلیل بحث هایی که بر سر قرار گرفتن در کدام نقطه کشور ، در گیر و دار اتفاقات تاریخی آن زمان مفقود شد . این نشان سر انجام در یک انبار در سال 1995 پیدا شد و به عنوان مکانی پر افتخار در شهر مسکو نصب شد و امروزه گردشگران بسیاری می توانند از آن بازدید کنند . برای اطلاع از قیمت تورهای روسیه ویژه نوروز به صفحه مریوطه مراجعه نمایید .

میدان مانژ

میدان مانژ بر خلاف تصوری که از میدان در ذهن داریم ، مثلثی شکل است که در هر سمت آن مکان ‌های مهمی مانند موزه تاریخی مسکو ، دانشگاه مسکو و باغ الکساندر قرار گرفته‌ اند . این فضای ۶۵۰۰ متر مربعی در پشت کاخ کرملین قرار گرفته است و دو هزار نفر به راحتی می‌ توانند در آن پیاده روی کنند . میدان مانژ با فضای باز بزرگ مخصوص عابرین پیاده ، در قلب پایتخت روسیه قرار گرفته است . این میدان مثلثی از شرق به «هتل مسکوا» که یکی از بهترین هتل های مسکو می باشد ، از جنوب به «موزه‌ی تاریخ ملی» و «باغ الکساندر» و از غرب به «ساختمان مسکو مانژ» که دفتر اصلی دانشگاه دولتی مسکو در قرن ۱۸ میلادی بوده است ، منتهی می‌شود . این میدان یکی از شریان‌ های اصلی مرکز شهر مسکو است که «میدان سرخ» را به بزرگ ‌ترین و پر ترافیک‌ ترین بزرگراه منطقه یعنی «خیابان تورسکایا» (Tverskaya) متصل می ‌کند . خیابان تورسکایا از این منطقه شروع شده و در جهت شمال غربی به سمت «سنت پترزبورگ» ادامه می ‌یابد . نام این میدان از ساختمان مانژ گرفته شده است . میدان مانژ با باغچه ‌های پر از گل ، فواره‌ ها و مجسمه‌ هایی از شخصیت ‌های داستانی مردم روسیه تزئین شده است . کاخ کرملین و کتابخانه‌ ملی روسیه هم در این میدان قرار دارند . میدان مانژ محل گردهم آیی محبوب جوانان مسکو است . این میدان بین سال‌ های ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۸ ساخته شد و از آن برای رژه‌ های نظامی ، گذراندن تعطیلات ، نمایشگاه‌ ها و کنسرت‌ ها استفاده می‌ شد و محلی برای فستیوال‌ های مردمی و نمایشگاه‌ های محلی به حساب می‌ آمد .

آسمان نمای مسکو

آسمان نمای مسکو یکی از قدیمی ترین و بزرگترین آسمان نما ها در جهان است و در عین حال یکی از مکان های دیدنی روسیه و نیز جاذبه ها در این منطقه به شمار می رود . این آسمان نما که در سال های 1929 - 1927 ساخته شده است ، یکی از قدیمی ترین و با قدمت ترین آسمان نما های دنیا محسوب می شود . این آسمان نما همه روزه به جز سه شنبه ها از ساعت 10:00 الی 21:00 برای بازدید عموم باز می باشد . مسافران تور روسیه که به نجوم علاقمند هستند ، نباید بازدید از این آسمان نما را از دست بدهند .